Jaka kawa do ekspresu?

29-06-2018

Wybór ekspresów do kawy jest obecnie bardzo duży. Zanim jednak udamy się do sklepu po kupno swojego wymarzonego, powinniśmy uświadomić sobie, że nie wszystkie przygotują nam kawę kupioną w takiej samej formie. Wybierać możemy między kawą ziarnistą, mieloną, tą w saszetkach i taką, którą zamknięto w kapsułkach. Podpowiadamy czym różnią się wymienione rodzaje kawy.

Kawa ziarnista

Lavazza Qualita Rossa 6 kg - cena 269,34 zł - ziarnista

Lavazza Qualita Rossa 6 kg - cena 269,34 zł - ziarnista

 

Znawcy kawy uważają, że to najlepszy napar kawowy uzyskujemy właśnie z pomocą kawy ziarnistej. Już sam zapach świeżo zmielonej kawy tego rodzaju potrafi pobudzić nas do działania. Jeżeli zaliczasz się do miłośników kawy sprzedawanej w ziarnach, postaw na ekspres automatyczny, który ma wbudowany młynek.

large_03_0510_0002_WMF_1000proS_Titel_4c

Ekspres automatyczny WMF 1000 pro S Barista

 

Dzięki temu kawa zostanie zmielona bezpośrednio przed jej zaparzeniem, co pozwoli uzyskać napar wyjątkowo aromatyczny.

Kawa ziarnista ma wiele zalet. Za największą uważa się fakt, że jeżeli tylko jest odpowiednio przechowywana, nie traci swojego aromatu przez długi czas. Powstaje z niej napar pełen głębokiego smaku i wyrazistego aromatu, który błyskawicznie stawia na nogi.

Kawa mielona

Lavazza Crema e Aroma 6 kg - cena 269,94 zł - ziarnista

Lavazza Crema e Aroma 6 kg - cena 269,94 zł - ziarnista

 

Doskonale sprawdza się we wspomnianych już ekspresach przelewowych. W niektórych ekspresach automatycznych również można stosować kawę mieloną. Decydując się na taką kawę, pamiętać trzeba, że dość szybko traci ona aromat (nawet, jeśli zadbamy o odpowiednie przechowywanie).

Kawa w saszetkach

Jest to kawa mielona, którą zamknięto w wygodnych saszetkach przypominających te z herbatą. Można z niej przygotować napój w ekspresach kolbowych, na których znajduje się oznaczenie E.S.E. Dostępne na rynku saszetki mają rozmiar uniwersalny. Dzięki temu nie trzeba zastanawiać się, czy wybrana kawa będzie pasowała do posiadanego ekspresu.

Kawa w kapsułkach

large_1cfae445afc54ba0fc1bf98e2cdd8093To także kawa mielona, którą zamknięto jednak nie w saszetkach, a w praktycznych kapsułkach. Zazwyczaj wykonane są one z plastiku bądź metalu. Takie opakowanie sprawia, że kawa jest idealnie chroniona przed czynnikami zewnętrznymi: nie chłonie wilgoci, a tym samym nie traci nic z aromatu i smaku. Ten rodzaj kawy można przygotować jedynie w specjalnych ekspresach na kapsułki.

large_796b8b280da3befa48ccb37f646da0b8

Ekspres na kapsułki EP 951 DOSATO

 

Trzeba pamiętać, że kapsułki nigdy nie są uniwersalne. Każdy producent ekspresu wypuszcza na rynek pasujące do niego kapsułki. Dla wielu osób może to być wada, a kupno odpowiednich kapsułek czasem może okazać się naprawdę trudne.