Sokoterapia – czy można leczyć się sokami?

02-04-2015

W dietetyce, kosmetyce i wielu innych dziedzinach, związanych ze zdrowiem i urodą, obserwuje się coraz silniejszy zwrot ku naturze. Ostatnim trendem w gabinetach dietetycznych na całym świecie jest sokoterapia – smakowita kuracja enzymatyczna, która skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, zwłaszcza nagromadzonych w wątrobie, przewodzie pokarmowym, płucach, nerkach i skórze. Dr Norman W. Walker, uważany za ojca sokoterapii, upatruje w sokach pożywienie dla krwi, którego nie są w stanie dostarczyć żadne leki.
Dlaczego soki?
Świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne obfitują w cenne tłuszcze, witaminy i minerały, błonnik, chlorofil, aminokwasy oraz enzymy, niezbędne dla utrzymywania równowagi organizmu. Pozwalają pozbyć się toksyn – martwych komórek, soli i kamieni. Chlorofil skutecznie oczyszcza wątrobę. Soki są łatwo przyswajalne, dzięki czemu dieta nie obciąża układu trawiennego.
Jakich składników użyć?
Do domowej produkcji soków można wykorzystać dowolne, ulubione warzywa i owoce, pochodzące z ekologicznych upraw. Szczególnie polecane przez dietetyków są zielone warzywa, zawierające chlorofil, np. szpinak, nać selera i pietruszki oraz szparagi. W sokoterapii stosuje się również buraki, marchew, kapustę, winogrona, seler, pomidory, paprykę, arbuza i cytrynę.
Jak przyrządzać?
Aby składniki zachowały swoje najcenniejsze właściwości, do przygotowania soku należy użyć wyciskarki z autoregulacją obrotów, a po przyrządzeniu, usunąć pianę i spożyć sok w ciągu maksymalnie 4h (najlepiej od razu).